HTML

Friss topikok

Mikor telepedtek le az első emberek Krétán?

2009.11.06. 14:46 :: Rita_2004

A hozzáértőket ma is foglalkoztatja a kérdés, mely szerint: mikor telepedtek le az első görögül beszélő emberek Krétán?

Különböző vélemények alapján kapunk erre válasz:
 
  • Mindig is éltek görögök a szigeten.
  • Kr. e. 1700 után jelentek meg.
  • Kr. e. a 15. század közepén, a Krétát romba döntő katasztrófa után.
  • A knósszoszi palota végső megsemmisítése után.
  • I. e. 1200 körül jutottak Krétára.
  
A sziget legelső telepesei a neolitikum időszakában érkeztek meg a Közel-Keletről. Mivel a legfejlettebb körzetekből érkeztek, így magas kultúrával rendelkeztek. Megélhetésüket esősorban a földművelés biztosította, melyet a szarvasmarha-, juh- és kecsketenyésztéssel egészítették ki.
Ezek a közösségek falvakban, barlangokban éltek.
 
A krétai bronzkori civilizáció kialakulása valószínűleg egy újabb Közel-Keletről érkezett népcsoporthoz fűződik, amely Kr. e. 3000 körül telepedett meg a szigeten.
 
A régészek feltárásai alapján lehetővé válik a fejlődés korszakainak a tagolása. A krétai civilizáció élete a középső és késői bronzkort, a középső és késői minószi kultúra korát foglalja magában.
A „minószi kultúra” elnevezés Sir Arthur Evans nevéhez fűződik. A régész összehasonlítva az évek során végzett munkáinak eredményeit, azt a megállapítást tette, hogy a knósszoszi palota jóval nagyobb, mint bármely eddig már megismert.
Ezt követően az angol tudós a minószi elnevezéssel illette az adott korszakot.
 

Sir Arthur John Evans (1851-1941)


 A brit régészet egyik leghíresebb alakja. Heinrich Schliemannhoz, Trója felfedezőjéhez mérhető a nagysága.

Nevéhez fűződik a Kréta szigetén fekvő ókori Mínoszi civilizáció fővárosának, Knósszosznak felfedezése és feltárása, a krétai piktografikus írásmódú feliratok (lináris A és lineáris B) megtalálása, és általában az égeikum bronzkori civilizációinak első rendszeres vizsgálata.

 

 

 
 
A minószi kor legtöbb fontos települése a sziget északi részén jött létre. Knósszosz, Mallia. Kiemelkedő városok jöttek létre a Messzara-síkságon is: Phaisztosz és Hogia Triada. A keleti részen jelentős volt Palaikasztro és Zakro.

komment

Címkék: régészet

süti beállítások módosítása